Termografia w budownictwie
Termografia to proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni (długości fali od ok. 0,9 µm do 14 µm). Pozwala on na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne w przedziale temperatur spotykanych w warunkach codziennych, bez konieczności oświetlania ich zewnętrznym źródłem światła oraz, dodatkowo na dokładny pomiar temperatury tych obiektów.
W naszym przypadku, wykorzystaliśmy termowizję aby zobrazować bezpowrotne straty ciepła na wskutek niedostatecznego docieplenia oraz uszczelnienia konstrukcji dachu. Dach jest częścią budynku przez którą dochodzi do największych strat ciepła.
Aby budynek był jak najbardziej energooszczędny powinniśmy zwrócić największą uwagę na dobrą izolację cieplną, zredukowanie mostków cieplnych, szczelność i kontrolowaną wentylację.
OSZCZĘDNOŚCI!
Oszczędność kosztów eksploatacji domów wymaga zwiększenia kosztów związanych z realizacją inwestycji. Dom energooszczędny wymaga technologii różniących się od stosowanych w budownictwie standardowym. Na etapie realizowania inwestycji musimy umieć znaleźć kompromis pomiędzy kosztami budowy, a kosztami eksploatacji. Oto kilka powodów, które przemawiają, że warto inwestować w domy energooszczędne:
- zmniejszenie kosztów ogrzewania,
- wyższa klasa energetyczna; po wejściu w życie unijnych dyrektyw, być może będzie się wiązała z mniejszym podatkiem katastralnym,
- większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym,
- możliwość uzyskania tańszego kredytu,
- ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery wytwarzanego podczas spalania paliwa potrzebnego do ogrzewania budynku.
Poniższe fotografie przedstawiają dom w konstrukcji z poddaszem użytkowym, ocieplony wełną, która najwyraźniej po kilku latach zabudowy, nie spełnia swojej funkcji jak powinna. Na zdjęciu termowizyjnym po prawej stronie mamy skalę temperaturową, za pomocą której możemy kolorystycznie odczytać jak ciepłe są poszczególne miejsca na dachu. Kolory od żółtego poprzez pomarańczowy dążące do czerwonego, oznaczają wzrost temperatury. Natomiast kolory od żółtego poprzez zielony, błękitny następnie ciemno niebieski, oznaczają niższe zakresy temperatur. Obserwując komin widzimy który kanał dymowy jest funkcjonujący.
PRZYKŁADY:
Poniższe zdjęcia, to przykład budynku gdzie została zastosowana technologia natrysku pianki poliuretanowej jako docieplenia na poddaszu oraz na jego ścianach, wykonanego przez firmę LOTKO. Dach na podstawie zdjęcia termowizyjnego wykazuje doskonałe własności izolacyjne, co możemy stwierdzić na podstawie ciemnoniebieskiego wpadającego w granatowy, koloru. Tą niską temperaturę rzędu ok. -3 st. Celsjusza emituje zalegający śnieg który nie topnieje.
Ujęcie z drugiej strony tego samego budynku, na podstawie różnic kolorów możemy zauważyć które miejsca w domu, narażone są na największe straty ciepła.
Dach, również z tej strony wykazuje doskonałe własności izolujące, co możemy zaobserwować na podstawie ciemnoniebieskiego koloru – jest to zalegający na dachu śnieg.